In-line

inline.jpg

Kolečkové brusle

Přemýšlíte o nákupu kolečkových bruslí? Chtěli byste začít s inline bruslemi a nejste dostatečně informování, popřípadě Vám unikají rozdíly mezi jednotlivými značkami? Potom jste na správném místě, na kterém se Vám dostane alespoň základních informací, díky kterým se Vaše rozhodování stane snadnějším.

Rozdělení kolečkových bruslí

Základní rozdělení kolečkových bruslí lze roztřídit do pěti kategorií, se kterými se lze v dnešní době na trhu setkat. Samozřejmě, že někteří výrobci kolečkových bruslí udávají vlastní kategorie, pro které jsou jejich modely bruslí určeny, ale pro základní orientaci nám postačí jednoduché členění.

Základní rozdělení kolečkových bruslí:

  1. aggressive (extrémní sporty, rampy atd.)
  2. fitness
  3. Inline hokej
  4. nordic skating
  5. speedskating (rychlobruslení)

Aggressive kolečkové brusle pro extrémní sporty

Fitness kolečkové brusle in line

Jedná se o kolečkové brusle, určené pro standardní bruslení na běžných asfaltových nebo jiných použitelných cestách. Tyto kolečkové brusle jsou vyrobeny tak, aby díky použité technologii a materiálům byly pohodlné, lehké a hlavně, aby byl optimálně vyvážený poměr mezi rychlostí a ovladatelností samotných bruslí. Ovladatelnost bruslí ovlivňuje hlavně velikost koleček.

Hokej kolečkové brusle

Jedná se o nestandardní typ inline bruslí, které jsou vyráběny pouze za jediným účelem, pro použití na inline hokej. Již samotná bota je více než podobná botě na lední hokej, dále to je podvozek na kolečka, vyrobený z odolnějšího materiálu, než-li tomu je u běžných inline bruslí. Ovladatelnost a samotná jízda v těchto bruslích je rozdílná od standardních fitness bruslí. Velikost u koleček u těchto bruslí bývá spíše menší.

Nordic skating kolečkové brusle

Nordic skating jsou kolečkové brusle, které se v České republice dostávají teprve do podvědomí lidí. Nordic skating je v podstatě samostatný způsob využití kolečkových bruslí v přírodě, na stezkách, kde běžné kolečkové brusle nelze použit. Tyto nordic kolečkové brusle jsou vyrobeny tak, že díky dvěma velkým, mnohdy nafukovacím kolečkům, jsou schopny překonávat nepříjemné nerovnosti na cestách. Zároveň se při samotném bruslení využívají také běžecké hůlky, které mají přizpůsobeny špičky pro odraz na pevném podkladu.

Kolečkové brusle speedskating

Základní rozdíl mezi klasickými inline bruslemi a kolečkovými bruslemi určenými pro speedskating tzv. rychlobruslení je v počtu použitých koleček. Kolečkové brusle pro speedskatingu mají ve většině případů pět koleček, naproti tomu standardní kolečkové inline brusle mají kolečka pouze čtyři.

Brusle určené pro rychlobruslení mají větší kolečka, nižší, pevné a zároveň velmi lehké boty. Asi největším rozdílem od běžných kolečkových bruslí je ovladatelnost. Kolečkové brusle pro rychlobruslení (speedskating), jsou hůře ovladatelné a proto nejsou vhodné pro začátečníky.

Při jízdě na kolečkových bruslích je nutné dbát i na bezpečnost. Prodejci prodávají jako doplněk ochranné prvky jakou jsou: chrániče kolen, loktů, zápěstí a dlaní. Neméně důležitou ochrannou jsou helmy. Chrániče a helmy lze zakoupit z odlehčených materiálů v několika barevných kombinacích a vzorech. Důležité při výběru chráničů je zvolit ideální velikost. Velmi často se prodávají celé sety chráničů. Kolečkové brusle inline se v ČR stávají velmi oblíbených sportem.