Lyžování

lyže.jpg

Lyžování je zimní sport, který spočívá v pohybu člověka vlastní silou po sněhu pomocí lyží, páru dlouhých úzkých desek, dříve dřevěných, dnes častěji z kompozitních materiálů. Ty jsou připojeny k botám lyžařským vázáním. Jako alternativa k lyžím se dnes velmi často používá také snowboard, jedina širší deska, ke které jsou připevněny pomocí vázání obě nohy.

Lyžování dříve sloužilo především k dopravě, v průběhu 20. století se postupně stalo zejména sportovní a rekreační aktivitou. Lyžování je také mnoha odvětvími zastoupeno na zimních olympijských hrách.

Lyžování se vyvinulo z různých forem pohybu po sněhu, hlavně ze sněžnic. Dnešní pojetí má počátky v 19. století, kdy je Norovi Sondre Norheimovi přisuzován vynález vázání, které lyžařům umožňovalo při sjezdu zatáčet. Tento styl a příslušný typ vázání, ve kterém je k lyžím připevněna pouze špička boty, se označuje jako telemarkové.

Sjezdové lyžování je mladší a vzniklo jako druh zimní zábavy. Jedním ze zakladatelů sjezdového lyžování byl Čechorakušan Matyáš Žďárský, který vynalezl upravený typ vázání, u kterého je lyže vázána k botě mnohem pevněji, což umožňuje snadnější zatáčení. Starší jsou také skoky na lyžích, naopak nejmladší jsou různé disciplíny jako např. akrobatické lyžování.

V roce 1924 vznikla Mezinárodní lyžařská federace (FIS), v roce 1936 se sjezdové lyžování objevilo na olympijských hrách. Světový pohár v alpském lyžování vznikl v roce 1967.

Historie lyžování v českých zemích

Počátky lyžování v českých zemích jsou dobře známy z písemných pramenů. V roce 1887 zakládá Josef Rösler Ořovský první lyžařský kroužek při bruslařském spolku v Praze. J. R. Ořovský je velkou postavou českých a československých sportovních počátků. Nejenže má první dva páry ski, jak čeština nazývala lyže ještě za první republiky. Další lyže nechal nezávisle na Ořovském přivést pro své dělníky v Krkonoších hrabě Jan Harrach. Podle těchto lyží začali místní řemeslníci vyrábět další páry.

Vybavení

Pro lyžování jsou potřeba lyže nebo snowboard: ty jsou vybaveny lyžařským vázáním, kterým jsou připojeny ke speciálním botám. Lyžaři jsou také obvykle vybaveni hůlkami, které drží v rukou a odpichují se jimi od země. Z bezpečnostních důvodů je lyžařům doporučováno používání přilby.

Základními dvěma odvětvími lyžování jsou alpské lyžování, při kterém lyžaři sjíždějí kopec mezi brankami, a na severské lyžování dříve klasické, zahrnující kromě běhu na lyžích také skoky na lyžích a severskou kombinaci, která zahrnuje skoky i běh.

Moderním lyžařským odvětvím je akrobatické lyžování, při kterém lyžaři na lyžích předvádějí akrobatické prvky.

Samostatně organizovaným odvětvím, při kterém se kombinuje běh na lyžích se sportovní střelbou, se nazývá biatlon.

Příkladem oblíbených značek lyží jsou např. lyže Elan.