Ostatní

ostatni.jpg

Florbal

Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým děrovaným plastovým míčkem. Z každého týmu může být na hřišti v jeden moment maximálně pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit gól do soupeřovi branky. Brankáři ve florbale hokejku nemají.

Historie florbalu

Florbal vznikl původně v USA, ale za kolébku tohoto sportu je považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu, bylo Finsko a Švýcarsko.

Švédsko udává směr ve vývoji florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na dva útoky, jeden střed a dva obránce. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části. Hraje se na 3× 20 minut, přestávky mezi třetinami jsou 10 minut.

Tělocvična je specializovaná místnost či samostatná budova, která je určena pro provádění tělesných cvičení.

V případě školních tělocvičen se jedná o specializovanou učebnu základní tělesné výchovy, která může sloužit i jako prostor pro mimoškolní provozování dalších sportů, zde zejména kolektivních halových sportů.

Specializované tělocvičny pak mohou sloužit pro tělesné posilování (posilovna), trénink a kondiční přípravu i pro výkonostní a vrcholové sportovce. Specializované tělocvičny určené pro rozcvičování sportovců bývají součástí i jiných větších sportovních zařízení

Součásti větších tělocvičen často bývá i sklad používaného tělocvičného nářadí - nářaďovna. Tělocvičny, u kterých se předpokládá využití pro míčové hry mívají vhodně zakryta okna a osvětlovací tělesa ochrannou sítí či mříží, tak aby je nebylo možné poškodit.

Důležitou součásti každé tělocvičny je nesmýkavá a neklouzavá podlaha opatřená vhodnou podlahovou krytinou.

Basketbal

Basketbal, je kolektivní míčový sport, ve kterém se dva týmy s pěti hráči na hřišti snaží získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky basketbalového koše.

Hru vytvořil v roce 1891 Dr. James Naismith pro zpestření zimní sportovní přípravy svých studentů. I přes to, že se v původní podobě jednalo o nepříliš dynamický sport, protože pravidla neumožňovala pohyb s míčem, získal si brzy značnou popularitu a rychle se rozšířil nejen po Spojených státech. Roku 1932 byla založena Mezinárodní basketbalová federace. V roce 1936 se basketbal objevil na olympijských hrách.