Spací pytle

spacaky.jpg

Spací pytle neboli spacáky

Při výběru spacího pytle je důležité vědět do jakých teplot budeme spací pytel potřebovat.

  • Základní rozdělení spacích pytlů:
  • Letní spacáky – jsou určeny pro běžné letní tzn. teplé počasí. Jsou cenově dostupnější, menší a mají nižší váhu.
  • Třísezonní – jedná se o teplejší variantu letních spacáků, které můžeme používat od jara do podzimu. Tyto spací pytle jsou ideální volbou pro ty co chtějí univerzální variantu.
  • Ultralehké – jsou to letní spacáky s nejnižší hmotností. Vhodné hlavně pro cykloturistiku.
  • Zimní a extrémy – pro zimní cestování v horách

Teplotní rozsah

Nejdůležitějším parametrem, který rozhoduje o vašem pohodlí je teplotní rozsah. Přestože se postupně zavádí nová sjednocující evropská norma přesně určující tuto hodnotu, stále ještě mnoho výrobců uvádí své vlastní hodnoty (horní extrém, komfort a dolní extrém). Většina zákazníků se ale nezajímá o hranici přežití (dolní extrém), ale o to, aby se mu ve spacáku dobře spalo a nebyl probouzen chladem. . Při výběru spacího pytle tedy sledujte pouze jedinou hodnotu a tou je komfort (někdy uváděná jako prostřední hodnota). Vzhledem k tomu, že pocit chladu je velmi subjektivní záležitostí a každý cítíme chlad jindy a jinak (muži, ženy, když fouká vítr, podle hmotnosti, vlhkosti atd.) je lepší koupit teplejší spacák, protože většina spacáků má zip a tak při rozepnutí můžete větrat. Samozřejmě to neznamená, že si do parného léta vezmete spacák do -18.

Izolační náplň:

Většina spacích pytlů používá syntetické materiály, které mají výborné izolační schopnosti, neabsorbují vlhkost, jsou vhodná pro třísezonní použití, alergiky a dají se snadno prát v pračce. Nejčastější je duté vlákno nebo ještě lepší mikrovlákno popř. kombinace několika materiálů dohromady, nabídka těchto materiálů je veliká. Všechny tyto materiály nabízejí výborné izolační schopnosti a nízkou hmotnost. Dobrým barometrem kvalitního spacáku je i cena. Pokud od svého spacáku očekáváte špičkové izolační vlastnosti a nízkou hmotnost, určitě zde platí pravidlo, čím dražší tím lepší. Péřové spacáky jsou stále nejteplejší, nevýhodou je špatná absorpce.

Vnitřní a vnější materiál:

Vnitřní materiál (ten ve kterým spíte) musí byt příjemný a prodyšný. Člověk při spaní propotí až 0,5 - 1,5 litrů vlhkosti,která prostě musí jít ven.Nejběžnějším materiálem je klasický 100% polyamid. U nejlevnějších spacáků se jako vnitřní tkanina často používá bavlna. Ta je sice příjemná na dotek, ale je poměrně těžká, objemná, snadno se špiní, absorbuje vlhkost a pachy a dlouho schne.

Velikost

Spací pytel by měl být pohodlný. Pro menší postavy je lepší menší spací pytel, tělo nevytápí tak velký prostor. Kompresní obaly, v kterých jsou spacáky zabaleny pomáhají stlačovat rozměr pro cestování.

Proč spací pytle právě od nás:

  • prodej ověřených značek Coleman, Loap a Highpeak
  • poradenství
  • nízké ceny
  • velké skladové zásoby